[cat] Malgrat els beneficis que presenta l'Expressió Corporal per al desenvolupament
dels joves, alguns docents d'Educació Física la descarten o la menyspreen dins
les seves programacions, preferint altres àrees del currículum.
És per això que aquest Treball de Fi de Màster pretén identificar les dificultats i
obstacles que troben els docents d'Educació Física a l’hora d’implementar
aquest contingut als instituts de Mallorca. A més, s'estableixen diversos
objectius secundaris, com analitzar l'evolució de l'Expressió Corporal en les
lleis educatives, estudiar la formació permanent dels docents, determinar la
percepció dels alumnes universitaris sobre la formació en EC i avaluar la
relativa importància de l'EC en comparació amb altres àrees curriculars, així
com desenvolupar una proposta didàctica específica per a l'EC. Finalment, la
hipòtesi inicial del treball suggereix que hi ha tres limitacions principals per al
desenvolupament de l'EC: la manca de formació, un enfocament curricular
massa subjectiu i la manca de recursos didàctics.
Aquest és un estudi de cas quantitatiu, on s’utilitzen qüestionaris estructurats
per recollir les opinions dels participants. La mostra ha estat seleccionada
mitjançant el mètode bolla de neu per xarxes. Els participants han estat 30
professors de secundària i batxillerat de diferents instituts de Mallorca, així com
31 alumnes universitaris del grau en Ciències de l’Activitat Física i l’Esport de
diferents universitats estatals.
S’ha observat que els principals obstacles per al desenvolupament de
l'Expressió Corporal als instituts són la manca de formació inicial i continuada,
la insuficiència de recursos i materials, i una baixa percepció de la seva
importància. A més els estudiants universitaris mostren insatisfacció amb la
formació rebuda sobre el contingut esmentat.
6
Finalment, es proposa desenvolupar materials didàctics i formacions
continuades per millorar l'ensenyament de l'EC i equilibrar les diferents àrees
del currículum d'Educació Física